mehransard

سردخانه در تبریز | سردخانه بزرگ مهران سرد

سردخانه مهران سرد مجهز ترین سردخانه در آذربایجان شرقی

در گذشته پیشینیان از روش‌ های مختلفی جهت نگهداری محصولات خود استفاده می‌کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نیاز بازار، سردخانه‌ های مختلفی جهت نگهداری و انجماد محصولات و کالاهایی از جمله میوه و سبزیجات، فرآورده‌ های گوشتی، لبنیات، صنایع دارویی و غیره برای کمک به بازاریان و کشاورزان ایجاد شده است.

استفاده از سردخانه‌ ها امروزه بسیار گسترش‌ یافته و وجود سردخانه‌های متعدد در یک کشور نماد توسعه‌ یافتگی آن محسوب می‌شود. سردخانه‌ ها در زما‌ن‌ های قدیم به شکل یخچال‌ هایی با محفظه‌ های کوچک ساخته می‌شدند اما رفته‌ رفته با پیشرفت صنایع غذایی، سردخانه‌ ها نیز دچار تغییر و تحول شده به طوریکه امروزه شاهد سردخانه‌ های صنعتی در مساحت‌ های چند هزار متری با سیستم سرمایشی جدید و تجهیزات باکیفیت هستیم.

طبیعی است که اگر سردخانه‌ای توانایی نگهداری از محصولات در طی مدت‌ زمان خاص و با ویژگی و کیفیت مطلوب را نداشته باشد، نشان‌ دهنده این است که آن سردخانه به صورت استاندارد طراحی نشده و کارایی لازم را ندارد؛ بنابراین انتخاب یک سردخانه خوب و اصولی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با یک سردخانه خوب و ویژگی‌های آن آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ویژگی‌های یک سردخانه خوب

هر نوع مکان یا تأسیساتی که برای نگهداری از محصولات و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید علاوه بر عایق‌بندی اصولی جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و سیستم تهویه مناسب، از لحاظ دما، رطوبت نسبی و نور محیط نیز در بهترین شرایط مناسب قرار بگیرد.

در ایران سردخانه‌ های مجهز با وسایل و تجهیزات پیشرفته زیادی وجود دارد از جمله این سردخانه‌ ها می‌ توان به سردخانه مهران سرد در تبریز اشاره کرد. این سردخانه در تبریز، استان آذربایجان شرقی واقع شده و در صنف میوه، گوشت و مرغ و لبنیات به‌ویژه پنیر فعالیت دارد و آماده نگهداری از محصولات با بالاترین کیفیت و ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد؛ که در ادامه به معرفی این سردخانه پرداخته می‌شود.

سردخانه در تبریز

 

سردخانه مهران سرد تبریز

سردخانه مهران سرد تبریز جهت ارائه خدمات و نگهداری محصولات و کالاها با بالاترین استاندارهای جهانی در سال 1371 تأسیس شد. از این سردخانه می‌توان به عنوان مدرن‌ ترین و نزدیک‌ ترین سردخانه به شهر تبریز نام برد که این موضوع در شرایط فعلی کمک شایان توجهی در کاهش هزینه‌ها به مشتریان خواهد نمود.

سردخانه مهران سرد تبریز جزو سردخانه‌های صنعتی به‌ حساب می‌آید و با دارا بودن نشان استاندارد ملی، پیشرفته‌ ترین ماشین‌ آلات و ادوات، ماشین‌ آلات یدک در مواقع بروز مشکل، سیستم عایق حرارتی و رطوبتی، سیستم انبارداری پیشرفته، سیستم پیامکی سردخانه و همچنین خدمات تلفن گویا و غیره، جهت نگهداری محصولات و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای سه بخش مختلف، سردخانه میوه‌ و سبزیجات، سردخانه لبنیات و سردخانه گوشت و مرغ می‌باشد.

سردخانه میوه و سبزیجات

نگهداری میوه و سبزیجات در سردخانه باعث افزایش عمر و کیفیت محصولات و برقراری ثبات در بازار عرضه و تقاضا می‌شود. همچنین عرضه میوه و سبزیجات سردخانه‌ای در توزیع زمانی مناسب و خارج از فصل برداشت باعث جذب مشتری، فروش با قیمت بالاتر و افزایش سود برای کشاورزان می‌شود.

نگهداری میوه و سبزیجات باید در سردخانه سیب در تبریز به طور صحیح و طبق اصول خاصی انجام بگیرد. به این منظور برای نگهداری میوه‌ها و سبزیجات از سردخانه بالای صفر استفاده می‌شود. به این علت که بیشتر میوه‌ها و سبزیجات در دمای زیر صفر ظاهر نامطلوبی پیدا کرده و کیفیت خود را از دست می‌دهند.

یکی دیگر از اهمیت‌ های اصلی استفاده از سردخانه میوه، علاوه بر حفظ کیفیت و جلوگیری از فاسد‌شدن میوه باعث کنترل قیمت بازار نیز می‌شود. به این صورت که با انبار کردن میوه در سردخانه موجب می‌شود، در زمان‌ هایی که فصل برداشت محصول نیست بازار با کمبود میوه مواجه نگردد و همچنینی در زمان برداشت محصول نیز با کاهش قیمت مواجه نشود. از این رو سردخانه مهران سرد تبریز در سال 1399 اقدام به ذخیره و نگهداری حدود 5 هزار تن سیب نموده است.

این موضوع باعث ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار گردیده به این صورت که از کاهش بیش از حد قیمت در فصل برداشت که به ضرر باغداران است و همچنین افزایش قیمت در خارج از فصل برداشت که به ضرر مصرف‌ کنندگان هست جلوگیری شده و همچنین سبب تشویق باغداران نسبت نگهداری محصول خود در سردخانه تا زمان عرضه مناسب در بازار می‌ شود.

سردخانه در تبریز

سردخانه لبنیات

فرآورده‌ های لبنی از جمله محصولات مغذی و مفید برای بدن هستند این محصولات نسبت به ورود باکتری‌ ها و میکروب‌ ها بسیار حساس بوده و خطر فاسد شدن آن‌ ها بیشتر از سایر محصولات غذایی است.

بنابراین باید محافظت و نگهداری از آن‌ ها به نوعی فراهم شود که از رشد باکتری‌ ها و هرگونه تغییرات منفی و مخرب احتمالی جلوگیری شده و در کنار حفظ ارزش غذایی محصول، طعم خوبی نیز داشته باشند.

روش‌ های مختلفی برای نگهداری و افزایش طول عمر لبنیات از جمله پنیر، کره، ماست و خامه و وجود دارد که یکی از این روش‌ ها استفاده از سردخانه لبنیات است.

نگهداری محصولات لبنی در سردخانه با توجه به نوع لبنیات متفاوت است چون برخی از لبنیات به دمای بالای صفر و برخی دیگر به دمای زیر صفر نیاز دارند.

دو روش مهم و عمده برای نگهداری محصولات لبنی در سردخانه لبنیات و جود دارد از جمله:

  • نگهداری لبنیات به‌صورت سرد (بالای صفر درجه سانتی‌گراد)، در این روش جهت نگهداری محصولات لبنی از تانکرهای دارای سردکننده و خنک‌کننده‌های سطحی استفاده می‌شود.
  • نگهداری لبنیات به صورت یخ‌زده (زیر صفر درجه سانتی‌گراد)، در این روش نیز برای نگهداری و جلوگیری از فاسدشدن محصولات لبنی از روش انجماد استفاده می‌شود.

سردخانه در تبریز

سردخانه مهران سرد تبریز از سال 1371 به عنوان بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین سردخانه جهت نگهداری فرآورده‌های لبنی از جمله پنیر در شمال غرب ایران شناخته شده‌ است. نزدیکی به مرکز تجارت پنیر تبریز و نگهداری لبنیات با بالاترین کیفیت و پیشرفته‌ترین تجهیزات از ویژگی‌های این سردخانه به شمار می‌رود.

سردخانه گوشت و مرغ

مواد پروتئینی ماند گوشت و مرغ با توجه به میزان مصرف بالایی که دارند باید طبق شرایط خاصی نگهداری شوند و اگر تمهیدات لازم از جمله دمای مناسب و رطوبت کافی جهت نگهداری این مواد به درستی فراهم نشود به سرعت در معرض خرابی و فاسدشدن قرار می‌گیرند. بنابراین از سردخانه گوشت و مرغ برای نگهداری موقت و طولانی مدت، اطمینان از سلامت و بهداشت و افزایش طول عمر مواد پروتئینی استفاده می‌شود. سردخانه‌های گوشت و مرغ در مکان‌هایی نظیر مراکز نظامی، بیمارستان‌ها، کشتارگاه‌ها، بیمارستان‌ها و هتل به کار می‌روند.

با توجه به اینکه مواد پروتئینی مثل گوشت، مرغ و غیره با همدیگر متفاوت هستند در نتیجه روش نگهداری از آن‌ها در سرخانه نیز متفاوت است اما به‌طور کلی از دو روش نگهداری به صورت سرد و نگهداری به صورت یخ‌زده برای حفظ و نگهداری مواد پروتئینی استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب یک سردخانه مناسب

اگر قصد نگهداری از محصولات خود را دارید باید با تحقیق و آگاهی کامل از سردخانه‌ ها، بتوانید گزینه‌ ی مناسب را انتخاب کنید. نگهداری محصولات کشاورزی، لبنیات و سایر موارد باید طبق اصول و شرایط خاصی انجام بگیرد و چنانچه در سردخانه‌ ای نکات و استاندار های تعیین‌ شده رعایت نشود موجب افت کیفیت ظاهری، پایین آمدن ارزش غذایی محصولات و وارد شدن خسارات زیاد به فروشندگان می‌شود.

سردخانه مهران سرد تبریز با سال‌ها سابقه درخشان در سردخانه‌ های میوه، لبنیات و گوشت و مرغ تجربه بسیار موفقی در این زمینه دارد. شرایطی که در این سردخانه برای شما در نظر گرفته شده است به خوبی می‌تواند پاسخگوی نیازهای شما جهت نگهداری محصولات مختلف باشد.

 

تلفن تماس : ۰۴۱۳۶۳۴۴۶۰۰

 

 

به اشتراک گذاری این نوشته

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *